Kuidas säilitada toiduaineid?

Täna kirjutan lähemalt, kuidas mina kodus säilitan toiduaineid ning milliseid nõusid, purke ja kotte selleks kasutada. Ehk leiad endale ka midagi uut ja põnevat, mida oma kodus kasutusele võtta.
Toidu säilitamiseks külmkapis vahetasin kõik plastkarbid välja klaasnõude vastu. Plastikust toidunõudest võib toidu sisse eralduda mürgiseid ühendeid. Klaasist toidukarpe saab osta toidu- või kodukaupade poest, minu lemmikud, ümmargused karbid on päris Ikeast. Karpidel küll pastmassist kaaned, aga kuna ma ei kasuta neid kunagi toidu kuumutamiseks ja üldjuhul ei puutu kaas üldse toiduga kokku, siis mürgiste ühendite eraldumist ma ei pelga. Hetkel on mul kasutusel 3 suurt klaasnõud, 5 keskmise suurusega klaasnõud ja 3 väiksemat klaasnõud ning üks taldrikutaoline kaanega karp võileivamaterjali hoidmiseks. Sellest hulgast tundub praegu jaguvat.
Kuigi vahetan köögis järjepanu plastikut välja, siis kuivainete säilitamiseks on mul siiski plastmassist kuivainete topsid. Kuivainetopsid on kolmes mõõdus ja soetatud aastaid tagasi Saksamaalt, aga hiljuti märkasin, et neid müüb ka Magaziin. Karbid on iseeenesest korralikud, kaaned on tihendiga suletavad, peal on väike avamisluuk. Karpe saab ladustada üksteise peale ja kõrvale, nii et riiuli või sahtli pind on maksimaalselt ära kasutatud.
Lisaks hoiustan mõnesid toiduaineid, näiteks pähkleid, seemneid, kuivikuid jms, tavalistes klaaspurkides. Pooliku kookospiima valan samuti klaaspurki ümber, sulgen kaanega ja säilitan külmkapis. Niisamuti üritan maitseaineid järjest klaaspurkidesse varuda, et neid siis vastavalt vajadusele pakendivabalt täita. Näiteks turul on maitseained kaalukabana saadaval.
Sügavkülmutamiseks kasutan zip-lock kilekotte ja plastkarpe. Kilekottides on suvised marjad, kõrvitsapüree kartulipudru või supi jaoks. Karpides on kiireks argiõhtuks sügavkülmutatud toidud nagu bolognese kaste või tomatisupp ning ürdid, nagu hakitud till ja petersell.
Juurvilju ja puuvilju hoian ma jahedas garaažis riiulil. Poes käies võtan tihti kodust kasti kaasa, et siis kohe kõik puu-ja juurviljad kasti panna ja koju jõudes kastiga garaaži tõsta. Iseteenindusega poes saab nõnda vältida liigseid kilekotte. Puuviljad ja juurviljad hoian eraldi kastis.
Kodust välja minnes võtan võileiva või puuvilju, pähkleid või snäkke kaasa väikese snäkikotiga Keep Leaf. Kott on korduvkasutatav, seest niiskuskindlast materjalist, pealt riidest ja krõpsuga suletav. Väga mugav pärast tühjakssaamist lihtsalt kokku rulliga ja võtab kotist oluliselt vähem ruumi kui toidukarp. Määrdumise korral olen kotti pesnud käsitsi või masinas loodussõbraliku pesuvahendiga.
Mesilasvahast nakkeriie on vast kõige rohkem tähelepanu saanud. See on selline vahajas riie, mida saad kasutada kui toidukilet või pakkematerjali. Vahariie on valmistatud mesilasvahast ja orgaanilisest puuvillariidest. Päris toidukilet ta siiski ei asenda, sest vahariie on nö hingav ja seda ei õnnestu täiesti õhukindlalt sulgeda, aga enamikul juhtudel töötab hästi. Olen vahariiet kasutanud kausside katmisel, näiteks piruka pintseldamisest üle jäänud lahtiklopitud muna kausi katan vahariidega ja kasutan allesjäänud muna pannkoogitaigna valmistamisel ära. Ürte, salatilehti, poolikuid puuvilju, juustu jm toiduaineid olen pakkinud vahariidesse, e need järgmisel korral ära kasutada. Ürdid keeran kõigepealt niiskesse köögipaberisse või puuvillase riidetüki sisse ning seejärel pakin vahariidesse ning säilitan külmkapis.
Pesta võib veega ja vajadusel loodussõbraliku pesuvahendiga. Olen vahariiet kasutanud 4 kuud, mitte küll igapäevaselt, aga siiski piisavalt, et aimu saada selle võimalustest. 
Sellega saigi vist tiir peale minu koduses hoiustamises. Hea meelega kuulan ka Sinu paremaid toiduainete hoiustamise viise. Ehk on Sul mõni hea nipp, mida ka teistega jagada?


Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga